U10 Sacensību noteikumi

I Sacensību spēles noteikumi

Serve/pieņemšana

- Servētājam ir jānostājās ar abām kājām aiz gala līnijas.
- Servētājam ir jāservē no dažādām laukuma pusēm saskaņā ar „tie break" vai īsā seta noteikumiem, izņemot Red grupu, kur divu vietā ir tikai viens serves kvadrāts.
- Servi ir jātrāpa kvadrātā pretējā laukuma pusē pa diagonāli (Orange un Green).
- Red grupā serve ir jātrāpa lielajā Red laukuma kvadrātā, kas ir no tīkla līdz serves līnijai, skatīt zīmējumā zaļā krāsā iekrāsoto Red serves kvadrātu:

Koridorā no serves līnijas līdz gala līnijai serve skaitās ārā.
- Ja serve netiek trāpīta vajadzīgā kvadrātā (vai spēlētājs netrāpa pa bumbu(tā ir kļūda) servētājs servē otro servi, ja otra serve netiek trāpīta laukumā vai spēlētājs netrāpa pa bumbu, tad servētājs zaudē punktu.
- Drīkst servēt no augšas vai apakšas, bet nedrīkst pieļaut bumbas atsitienu pret zemi pirms sitiena ar raketi, izņemot Red grupu, kur var pieļaut bumbiņas atlēcienu pret zemi.
- Ja servētājs servējot netrāpa pa bumbu, tas skaitās kā serve.
- Jā servētājs ir izpildījis servi no nepareizās puses un tas netika pamanīts, tad visas bumbas, nospēlētās no nepareizās puses, skaitās. Pēc kļūdas pamanīšanas uzreiz ir jāsāk no pareizās puses (Orange un Green).
- Pieņēmējs drīkst sist tikai pēc bumbas atlēciena. Ja pieņēmējs veic sitienu no gaisa bez atlēciena, tiek zaudēts punkts.
- Ja servēšanas laikā bumba pieskarās tīklam un krīt vajadzīgā serves kvadrātā, šo servi ir jāpārspēlē.

Spēles gaitā:

- Izspēles laikā (izņemot servi un pieņemšanu), spēlētāji drīkst sist pa bumbu pirms vai pēc pirmā atlēciena.
- Bumbai ir jāpiezemējās laukuma robežās.
- Ja bumba pieskaras griestiem, sienām vai citiem objektiem, sitiena izpildītājs zaudē punktu. Šīs noteikums attiecās arī uz servi.
- Ja bumba atsitās pret spēlētāja (ķermeni), šīs spēlētājs zaudē punktu.
- Ja spēlētājs atsit bumbu, kura gāja autā, pirms tā atsitās pret zemi, izspēle turpinās (izņemot serves pieņemšanu, šinī gadījumā pieņēmejs zaudē punktu).
- Ja izspēles laikā spēlētājs pieskarās tīklam, pirms bumba nav skārusi zemi viņš zaudē punktu.
- Laukuma pušu maiņa ir jāievēro visās U10 vecuma grupās tā kā to paredz Tenisa spēles noteikumi spēlējot geimus vai "Tie break" spēles formātu (15.02.2014.).

II Sacensību formāti

Sacensību organizētājam ir jāizvēlas tādu sacensību formātu, lai tas nodrošinātu visu dalībnieku pilnvērtīgu (vairākas spēles) piedalīšanos turnīrā. Turnīri ir jācenšas rīkot tā, lai katram bērnam vienās sacensībās sanāktu izspēlēt minimums 4 spēles, bet nevajadzētu vairāk par 8 spēlēm. Red un Orange sacensībām ir jānorisinās 1 dienu, bet Green sacensībām, ja ir vairāk par 6 dalībniekiem ir jānorisinās 2 dienas.

Zemāk minētie formāti tiek izmantoti komandu un vienspēļu sacensībām kā arī dubultspēļu pasākumiem:

1. „ROUND ROBIN" SPĒLES (katrs ar katru, ja ir 7 un mazāk dalībnieku)
2. „ROUND ROBIN" SPĒLES APAKŠGRUPĀS (ja ir 8 un vairāk spēlētāju)
3. DAUDZPUSĪGĀS „MULTI SPORT" SPĒLES - īsie, jautrie mači „U10 Teniss" kombinēts ar mini hokeju, mini futbolu u.c.sporta veidiem.

Pamatprincipi:
Īsās spēles ir pašiem jaunākiem (5-7 gadu veciem) sacensību dalībniekiem miksētiem ar citu sporta veidu iemaņām. Sekojot līdzi bērnu progresam, spēles pakāpēniski tiek pagarinātas. Komandu sacensības šajā vecumā ir vienmēr labākas nekā individuālie turnīri.

Punktu skaitīšana:
Tās ir jāizvēlas ņemot vērā atvēlēto laiku, laukumu daudzumu, dalībnieku skaitu un vecumu un spēles līmeni. U10 tenisā pamatā tiek izmantota „tie-break" punktu skaitīšanas sistēma.

Grupas Punktu skaitīšanas veidi Aptuvenais laiks
RED
 • "Tie break" līdz 7 punktiem
 • Pagarinātais "Tie break" līdz 11 punktiem

12min
15min

ORANGE
 • "Tie break" līdz 7 punktiem
 • Pagarinātais "Tie break" līdz 11 punktiem
 • 2 "Tie break" līdz 7 punktiem, 3 izšķirošais līdz 7 punktiem
12min
20min
25min
GREEN
 • Viens sets līdz 4 geimiem, pie rezultāta 4:4 "Tie break" līdz 7 punktiem
 • Geimus pie rezultāta 40:40 var spēlēt:
  1)standartā ar vairāk un mazāk punktu izspēli,
  2)pēc no ad sistēmas, kad pie rezultāta 40:40 tiek izspēlēts izšķirošais punkts, kas uzvar punktu, tas uzvar geimu (spēlē pie: liela dalībnieku skaita, ierobežota laika perioda, dubultspēles)
30min

 

III Sacensību rezultātu vērtēšana (rediģēts 1.01.2012.)

„U10 teniss" tiek spēlēts bez reitinga punktiem.

Pēc katrām sacensībām katrs interesents mājas lapā varēs apskatīt bērna attīstības līmeni, tas ir aplūkot cik ir nospēlētas un uzvarētas spēles, kā arī kopējo informāciju par spēlētājiem. Katru nedēļu pēc sacensībām bērnu rezultāti tiks atjaunoti.

IV "U10 tenisa" grupu attīstības līmeņu shēma: (rediģēts 2.01.2018.)

No 2018.gada, lai pārietu no līmeņa uz līmeni, bērniem vairs nāv jāvāc konkrēts skaits uzvaru, bet gan ir jānospēlē konkrēts spēļu skaits kopā - katrā līmenī 60 spēles. Bērniem nav jāvāc spēļu pieredze, ja ir atbilstošs vecums konkrētajam līmenim.

„RED"
Turnīros var spēlēt visi 2010.gadā dzimušie un jaunāki. Nospēlējot 60 spēles, spēlētājam ir tiesības spēlēt „Orange" līmenī vai turpināt spēlēt „Red" līmenī kamēr būs gatavs pāriet uz nākamo līmeni, bet līdzko spēlētājs sāk spēlēt oranžajā līmenī, tad atgriezties uz sarkano līmeni nedrīkst. Spēlēt Red līmenī var tik ilgi kamēr ir atbilstošs dzimšanas gads vai kamēr nav iesācis spēlēt „Orange" līmenī.

„ORANGE"
Turnīros spēlē visi 2009.gadā dzimušie un jaunāki spēlētāji, kas ir izgājuši "Red" līmeni kopā nospēlējot 60 spēles. "Orange" līmenī nospēlējot 60 spēles, spēlētājam ir tiesības spēlēt „Green" līmenī vai turpināt spēlēt „Orange" līmenī kamēr būs gatavs pāriet uz nākamo līmeni, bet līdzko spēlētājs sāk spēlēt „Green" līmenī, tad atgriezties uz „Orange" līmeni nedrīkst. Spēlēt "Orange" līmenī var tik ilgi kamēr ir atbilstošs dzimšanas gads vai kamēr nav iesācis spēlēt „Green" līmenī.

„GREEN"
Turnīros spēlē visi 2008.gadā dzimušie un jaunāki spēlētaji, kas ir izgājuši "Orange" līmeni nospēlējot 60 spēles. Tiem spēlētājiem, kuri "Green" līmenī nospēlē 60 spēles, izņemot 2010.gadā dzimušos un jaunākus, būs tiesības spēlēt U12 reitinga sacensībās. Spēlēt "Green" līmenī var tik ilgi kamēr ir atbilstošs dzimšanas gads. Sasniedzot 60 spēļu skaitu var spēlēt 2 grupās vienlaicīgi, gan pie Green grupas, gan pie U12 vecuma grupas.

U12 GRUPAS sacensībās var piedalīties:


2
010.gads un jaunāki spēlētāji pie U12 grupas spēlēt nevar!

Uzsākot spēlēt U12 grupas sacensībās paralēli var arī turpināt spēlēt Green turnīros.

Green grupas spēlētājiem spēlējot pie U12 ir sacensību ierobežojums:

 

V Sacensību noteikumi ārzemniekiem: (koriģēts 06.01.2017.)

Ārzemniekiem ir tādi paši noteikumi, kā Latvijas spēlētājiem. Vecuma grupa kurā būs ārzemniekam jāspēlē tiks piešķirta automātiski ņemot vērā dzimšanas gadu.

Tikai Latvijas spēlētāji var iesūtīt atbilstošus ārzemju turnīru rezultātus attiecīgajā grupā, lai varētu rezultātus pieskaitīt pie rezultātu apkopojuma.

Lai piedalītos Latvijas  "U10 tenisa" oficiālajās sacensībās ir jāiegādājas U10 tenisa licence.

Ja sacensībās ir ierobežots dalībnieku skaits, tad ārzemnieku skaits arī var tikt ierobežots. Uz 8 bērniem 2 ārzemnieki.

VI Sacensību noteikumi piedaloties ārzemju turnīros: (koriģēts 06.01.2017.)

U10 tenisa programmas rezultātos tiks ieskaitīti arī ārzemju turnīru rezultāti ar šādiem nosacījumiem:

VII Brīdinājumi, soda punkti un diskvalifikācijas

Dalībnieki tiek brīdināti un viņiem tiek piešķirti soda punkti vadoties pēs LTS Sodu punktu sistēmas. Saņemtos soda punktus var aplūkot kopējā soda punktu dalībnieku tabulā, kas atrodas mājas lapas Rezultātu sadaļā - Soda punkti un diskvalifikācijas.

Zemāk ir uzskaitīti biežākie iemesli, kad spēlētājam tiek piešķirti soda punkti. Pārējos gadījumus, kad var saņemt soda punktus var aplūkot mājas lapas sadaļā - Sacensības - Sacensību uzvadības kodekss.

1. Neierašanās uz sacensībām

Ja dalībnieks neierodas uz sacensībām slimības apstākļu dēļ, tad ir jāatsūta 5 darba dienu laikā ieskanēta vai skaidri nofotogrāfēta ārsta zīmē uz e-meilu info@u10teniss.lv.

Ja dalībnieka pārstāvji nav informējuši galveno tiesnesi par bērna slimību līdz pirmajai spēlei, tad ārsta zīme nebūs attaisnojums un tiks piešķirti 6 soda punkti par neierašanos uz sacensībām nepabrīdinot galveno tiesnesi. Ieteicams sūtīt ziņu uz telefonu un arī piezvanīt. Savlaicīga īsziņa uz telefonu būs kā pierādījums savlaicīgam sacensību atteikumam. Spēlētājam pirmajā reizē tiks atsūtīta ziņa uz e-meilu, par to ka dalībnieks ir atteicies no sacensībām un ir saņemti 0 soda punkti, kuri netiek anulēti, ja arī tiek atsūtīta ārsta zīme. Ja ir šāds gadījums otro reizi, tad tiek atsūtīta ziņa uz meilu, ka ir piešķirti 5 soda punkti. Atsūtot uz meilu ārsta izziņu 5 darba dienu laikā 5 soda punkti tiks anulēti.

Ja atteikšanās no sacensībām notiek pirms izlozes veikšanas, tad ārsta zīme vai paskaidrojums nav jāsūta.

2. Neierašanās uz spēli

Par neierašanos uz spēli (no show) tiek piešķirti 6 soda punkti. Neierašanās uz spēli skaitās tad, kad spēlētājs ierodas uz sacensībām, bet neierodas uz spēli. Ja tam, ka spēlētājs neieradās uz spēli ir medicīnisks attaisnojums, tad par to netiek piešķirti soda punkti, bet jebkurā gadījumā spēlētājam ir jāatrādas galvenajam tiesnesim, lai var konstatēt veselības problēmu.

Jebkurš cits gadījums nav attaisnojums, lai neierastos uz sacensībām.

1.piemērs - ja sacensībās ir paredzēts izspēlēt par visām vietām, tad uz spēli ir jāierodas spēlēt arī par pēdējām vietām. Ļoti daudzi bērni aizbrauc nemaz neuzzinot vai būs jāizspēlē spēles par visām vietām. Neierodoties bērnam uz spēli tiek piešķirti 6 soda punkti.

2.piemērs - dažādu iemeslu dēļ sacensību sākums var iekavēties vai arī lietus gadījumā pārcelties uz pāris stundām vēlāk. Šādos gadījumos bieži vecāki piemin dažādus iemeslus kāpēc viņi nevar gadīt spēļu iznākumus un izlemj neturpināt dalību sacensībās. Šajā gadījumā neviens attaisnojums, izņemot nesimulētas veselības problēmas, netiek pieņemts kā attaisnojums par neierašanos uz spēli un tiek piešķirti 6 soda punkti par neierašanos uz spēli.

3. Brīdinājumi un diskvalifikācija
Vecākiem pirms sacensībām ir jāatgādina bērnam sporta ētikas kodekss, par uzvešanos uz tenisa laukuma, pretējā gadījumā sacensību tiesnesim/ organizatoram ir tiesības izteikt brīdinājumu, piešķirt punktus pretiniekam un diskvalificēt spēlētāju.

Sacensību galvenais tiesnesis ir tiesīgs diskvalificēt spēlētāju bez brīdinājuma par jebkuru rupju nesportiskas uzvedības pārkāpumu.

Dalībnieks saņem sekojošus brīdinājumus, gadījumā, ja spēles gaitā iejaucas no malas dalībnieku pārstāvoša persona (t.sk. treneris) vai tiek veikti citi spēles pārkāpumi, kas minēti LTS, U10 tenisa sacensību uzvedības kodeksa noteikumos no punkta D līdz O:
1.reizi - brīdina bez punkta atņemšanas;
2.reizi - brīdina un piešķir punktu pretiniekam;
3.reizi - otro reizi punktu piešķir pretiniekam, laukuma tiesnesis pēc iespējas aptur spēli un ziņo par to galvenajam tiesnesim.
4.reizi - spēlētāja diskvalifikācija, ja galvenais tiesnesis ir noteicis, ka 4.spēles noteikuma pārkāpums būs diskvalifikācija. Ja 3.reizē pēc pārkāpuma nebija iespēja paziņot galvenajam tiesnesim par pārkāpumu, tad turpina pārkāpējam atņemt spēles punktus.

Sacensību galvenais tiesnesis pēc trešā noteikuma pārkāpuma var noteikt vai katrs nākošais pārkāpums būs par iemeslu, lai izslēgtu spēlētāju no spēles un ieskaitīt tam zaudējumu.

Visi spēles brīdinājuma veidi summējas. Piemēram, 1 brīdinājums par nepiemērotu raketes izmantošanu, 2.brīdinājums+punkts pretiniekam par skatītāju iejaukšanos spēlē.

Kad sākas jauna spēle, tad brīdinājumu uzskaite sākas no jauna.

4. Par piedalīšanos 2 sacensībās vienlaicīgi. Dalībnieki nedrīkst piedalīties divās dažādās sacensībās vienā nedēļas nogalē. Piemēram, vienā vecuma grupā vai 2 dažādās grupās - U10 un U12.

VIII Filmēšana un fotogrāfēšana:

Latvijas Tenisa savienība patur tiesības filmēt un fotogrāfēt bērnus LTS oficiāli organizētajos pasākumos, sacensībās, nometnēs u.c.pasākumos, kā arī nofilmētos materiālus publicēt internetā.

IX Citi noteikumi:

 

 

 

lts lts lts


Mūs atbalsta

lg seb Wilson Milzu Venden Igate Food Union vs lok lsfp